Поменово

село во Општина Чашка

Поменово — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Поменово
Поменово во рамките на Македонија
Поменово
Местоположба на Поменово во Македонија
Поменово на карта

Карта

Координати 41°30′54″N 21°39′28″E / 41.51500° СГШ; 21.65778° ИГД / 41.51500; 21.65778
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29059
Поменово на општинската карта

Атарот на Поменово во рамките на општината
Поменово на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во областа Азот, оддалечено 34 километри југозападно од Велес и 25 километри јужно од општинскиот центар Чашка.

Историја уреди

Подрачјето на Поменово е населено уште од римско време, за што сведочи наоѓалиштето Завртеј на 300 м источно од селото.[2]

Во XIX век селото било дел од Велешката каза од Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948161—    
1953169+5.0%
1961120−29.0%
197123−80.8%
19814−82.6%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Поменово живееле 390 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Поменово имало 360 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, горното и долното маало имале по 100 Македонци, односно 200 жители.[5]

Селото е целосно иселено по 1981 година, кога броело само 4 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 390 360 161 169 120 23 4 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови уреди

Поменово било македонско село.

Според истражувањата од 1967 година, родови во селото биле

 • Староседелци: Ристевци (1 к.), Трајковци (1 к.), Стевановци (1 к.), Божиновци (1 к.), Василевци (1 к.), Николовци (1 к.), Петревци (1 к.) и Петревци (1 к.) сите ималз мал број на домаќинства поради иселување.[11]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Цркви
Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Од ова село имало огромен број на иселеници. Првото помасовно иселување било по Првата светска војна. Второто помасовно иселување датира од 50-тите на 20 век. Населението воглавно се иселувало во Велес и Прилеп.

Се знае и за иселени родови по другите села. Како: Смиловци (Деспотовци, Северџиновци и Тамовци). Извор (Каревци). Оморани (Трпевци и Љамевци). Браилово (Аврамовци).[11]

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 80. ISBN 9989-649-28-6.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 157.
 4. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, pp. 118 - 120.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. 11,0 11,1 Трифуноски, Јован (1968). Област Бабуне и Тополке. Скопје.

Надворешни врски уреди