Завртеј (Поменово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Завртеј


Местоположба 41°30′54″N 21°39′28″E / 41.51500° СГШ; 21.65778° ИГД / 41.51500; 21.65778Координати: 41°30′54″N 21°39′28″E / 41.51500° СГШ; 21.65778° ИГД / 41.51500; 21.65778
Основни податоци
Место Поменово
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Завртејархеолошко наоѓалиште во велешкото село Поменово. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На 300 м источно од селото, лево од потокот по води патот за селот, на површина од три декари се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал. Била откриена и надгробна стела со старогрчки натпис. Се чува во Музејот во Велес.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 80. ISBN 9989649286.