Клер Изабел Жео Поме (родена на 2 август 1996 година), позната професионално како Пом, е француска пејачка, текстописец и музичар.

Пом
Роден(а)2 август 1996 (1996-08-02) (24 г.)
Лион, Франција
Занимање
 • пејачка
 • текстописец
 • музичар
Страница
pommemusic.fr

ЖивотописУреди

Клер Поме пораснала во областа на Лион. Таа учела музичка теорија од 6-годишна возраст, се придружила на детскиот хор „Ла Сигал д Лион“, на 7 години и научила да свири виолончело на 8-годишна возраст.[1] Нејзината мајка, учителка и верничка, свири флејта; нејзиниот татко, агент за недвижнини, ги слушал Мишел Полнареф, Серж Реџани и Шарл Азнавур; и таткото на една нејзина пријателка ја запознал со американската фолк и кантри музика.[2] Таа е самоука и објавува видеа на YouTube.

Во септември 2017 година, на 21-годишна возраст, таа за првпат настапила четири пати на „Ла Бул нуар“ во Париз. Во октомври таа го издала својот прв албум, насловен како „À peu près“; тој е опишан како мешавина помеѓу поп и фолк според Салом Рузерол-Дагла од Ле Фигаро.[1][2][3][4][5] Новинарите на „Libération“ и „Le Figaro“ го истакнувале квалитетот на нејзините настапи во живо, на кои таа свирела автоматска харфа и гитара .

Стиховите кои ги пишува и ги компонира и половина од репертоарот што го изведува, честопати се теми поврзани со љубовта, смртта и „секојдневните ситуации кои прибегнуваат кон романтизам“ (Ле Фигаро).[1][3] Љубовта, според нејзините текстови, не е само хетеросексуална, туку и бисексуална или хомосексуална; таа посветува песна на пејачката од Квебек Сафија Нолин, која порано била нејзина партнерка. Таа објаснувала за Телерама: „Јас сум природно удобна со мојата хомосексуалност, на пример, користејќи женски заменки во моите песни. И мислам дека е важно, со оглед на износот на благодарни пораки што ги добивам. Како тинејџерка, и јас сакав да се препознаам себеси во пејачките лезбејки“.[6]

Во 2020 година, таа ја освоила наградата „Виктоар де ла Музик“ за „Албумско откритие на годината“ со својот опус „les failles“.

ДискографијаУреди

Студио албумиУреди

Наслов Детали Најдобро место на муз. листи
ФР[7] БЕЛ
(Ва)[8]
АУТ[9]
À peu près 91 200 -
Les failles
 • Објавено: 1 ноември 2019 година
 • Етикета: Полидор
 • Формати: дигитално преземање, стриминг, винил
- 68 87

СингловиУреди

Наслов Година Најдобро место на муз. листи Албум
БЕЛ
(Ва)[8]
„Okay“ (Матje Мендес со Пом) 2013 57 Echo
„J'suis pas dupe“ 2015 66 En Cavale
„Même robe qu'hier“ 2017 76 À peu près
„Mon frère“ (груба верзија) 2018 - Не-албумски сингл
„De là-haut“ (радио ремикс) - À peu près
„J'attends“ (со Бен Мазуе) - Les femmes idéales
„2019“ 2019 - Не-албумски сингл
„Je sais pas danser“ - Les failles
„Anxiété“ -

Музички видеаУреди

Наслов Година Албум Режисер(и)
„J'suis pas dupe“ 2015 En cavale Себастије Бодар
„Je t'emmènerais bien“ Не-албумски сингл
„En cavale“ En cavale
„Jane & John“
„Sans toi“ 2016 година
„De là-haut“ 2017 À peu près Марта Бевакуа
„A Lonely One“
„On brûlera“
„Pauline“
„Je sais pas danser“ 2019 Les failles Владимир Фера
„Anxiété“ Иго Пилар
 • Информации за режисерот добиени од секој опис на видео на YouTube.[10]

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 Bonnaud, Maguelone (13 јануари 2019). „Concert: on craque pour Pomme“. Le Parisien (француски). Архивирано од изворникот на 29 март 2019. Посетено на 23 март 2020.
 2. 2,0 2,1 Renault, Gilles (9 октомври 2017). „Pomme, le fruit détendu“. Libération (француски). Архивирано од изворникот на 30 јули 2019. Посетено на 23 март 2020.
 3. 3,0 3,1 Rouzerol-Douglas, Salomé (24 февруари 2018). „La voix est libre pour la chanteuse Pomme“. Le Figaro (француски). Архивирано од изворникот на 2 мај 2019. Посетено на 23 март 2020.
 4. „Onirisme et grands frissons avec Pomme à la Boule Noire“. RockNfool (француски). 29 септември 2017. Архивирано од изворникот на 30 март 2019. Посетено на 23 март 2020.
 5. Mardi, Marie-Catherine (12 декември 2017). „L'ascension soyeuse de Pomme“. Radio France Internationale (француски). Архивирано од изворникот на 29 март 2019. Посетено на 23 март 2020.
 6. Lehoux, Valérie (28 јануари 2019). „Pomme: "Ado, j'aurais aimé pouvoir me reconnaître dans des chanteuses lesbiennes". Télérama (француски). Архивирано од изворникот на 21 септември 2019. Посетено на 23 март 2020.
 7. „Pomme discography“. lescharts.com. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 30 март 2018. Посетено на 23 март 2020.
 8. 8,0 8,1 „Discographie Pomme“. ultratop.be. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 21 ноември 2019. Посетено на 23 март 2020.
 9. „Pomme - Les failles“. hitparade.ch. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 21 ноември 2019. Посетено на 23 март 2020.
 10. „thepaperkitesband“. YouTube (англиски). Посетено на 23 март 2020.

Надворешни врскиУреди