Халина Конопацка

Халина Конопацка (26 февруари 1900 – 28 јануари 1989) — полска атлетичарка.

Халина Конопацка
Halina Konopacka 1928.jpg
Конопацка на Летните олимписки игри 1928
Лични податоци
Роден(а)26 февруари 1900(1900-02-26)
Рава Мазовјецка, Руско Царство
Починал(а)28 јануари 1989(1989-01-28) (возр. 88)
Дејтона Бич, Флорида, САД
Висина1.80 м
Тежина65 кг
Спорт
СпортАтлетика
ДисциплиниФрлање диск, копје и ѓуле
КлубАЗС Варшава
Успеси и титули
Лични рекордидиск – 39.62 метри (1928)
копје – 34.83 метри (1930)
ѓуле – 9.96 метри (1925)[1][2]

Таа победила во дисциплината фрлање диск на Летните олимписки игри 1928, соборувајќи го сопствениот светски рекорд со што станала првата полска олимписка шампионка. По повлекувањето од атлетиката таа станала писател и поет. Таа имигрирала во САД по втората светска војна и таму починала.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Halina Konopacka. sports-reference.com
  2. Halina Konopacka (neé Matuszewska, Szczerbinska). trackfield.brinkster.net
Рекорди
Претходник
  Марија Видлакова
  Мили Ројтер
Светска рекордерка во фрлање диск
23 мај 1926 – 22 август 1926
4 септември 1927 – 15 мај 1932
Наследник
  Мили Ројтер
  Јадвига Вајс