Перихан Ејупи-Туна

Перихан Ејупи - Туна (родена на 20 март 1955 во Скопје – починала на 26 јуни 2014 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица од турска националност.

Перихан Ејупи - Туна
Родена 20 март 1955
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Починала 26 јуни 2014 (59 г.)
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Народност Турчинка
Занимање глумица

Животопис уреди

Перихан Ејупи - Туна била член на Турската драма во Театарот на народностите во Скопје од 1972 година. Добитник е на наградата за високо глумечко достигнување на фестивалот Ристо Шишков[1].

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија Жената
2002 Наше маало ТВ-серија Мајката
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Мунавер
2009-2010 Балканска свадба ТВ-серија
2010 Ајде бре ТВ-филм Џемиле Мамо
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија Мајката
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „ФЕСТИВАЛ НА РИСТО ШИШКОВ“. koktel.mk. Посетено на 2010-06-07.

Надворешни врски уреди