Парга (грчки: Πάργα) е град во Грција, во областа Епир. Парга припаѓа на округот Превеза во рамките на периферијата Епир. Денес Парга е прочуена како најпознато летувалиште на брегот на Епир. Во 2011, бројот на населението во општината изнесува 11.866, додека пак во самиот град населението е 2.415.

Парга
Πάργα
Поглед кон Парга
Поглед кон Парга
Парга is located in Грција
Парга
Парга
Местоположба во областа
2011 Dimos Pargas.png
Координати: 39°17′N 20°24′E / 39.283° СГШ; 20.400° ИГД / 39.283; 20.400
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругПревеза
Управа
 • ГрадоначалникАтанасиос Лиолиос (од 1 јануари 2011)
Површина
 • Општина276,5 км2 (1,068 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003200000032 м
Најг. вис.&10000000000000910000000910 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)[1]
 • Општ.11.866
 • Општ. густина4,3/км2 (11/ми2)
 • Општ. един.3.904
Заедница
 • Население2415
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.480 60
Повик. бр.26840
Рег. таб.ΡΖx
Мреж. местоparga.gr

Географска положба уреди

Парга се наоѓа во приморскиот дел на Епир, оддалечена околу 60 км југозападно од Јанина, главниот град на оваа област. Градот е сместен во мал залив на Јонското Море.

Население уреди

На последните три пописи движењето на населението во Парга е следно:

Година Град Промена Општина
1981 1.892 - -
1991 1.699 -193/-10,20% 3.569
2001 2.022 +323/+19,00% 3.846

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.