Превеза (грчки: Περιφερειακή ενότητα Πρέβεζας)округ во областа Епир, Грција. Административен центар е градот Превеза.

Превеза
Περιφερειακή ενότητα Πρέβεζας
округ
Општини во Превеза
Општини во Превеза
Округот Превеза во Грција
Округот Превеза во Грција
Координати: 39°10′N 20°45′E / 39.167° СГШ; 20.750° ИГД / 39.167; 20.750
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
Адм. центарПревеза
Површина
 • Вкупна1.036 км2 (400 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно57.491
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Пошт. бр.48x xx
Повик. бр.268x0
ISO 3166GR-34
Рег. таб.PZ
Мреж. местоpreveza.gr

Географија

уреди

Округот Превеза се граничи со окрузите Арта на исток, Јанина на североисток и Теспротија на север.

Подрачјето на денешниот округ е припоено кон Грција во 1913 г. по Првата балканска војна, остварувајќи ги намерите на „Големата идеја“ (Мегали-идеја).

Општини

уреди

Округот Превеза се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Сообраќај

уреди

Низ округот минуваат следниве патни сообраќајници:

Наводи

уреди
  1. Законска реформа „Каликратис“ PDF