Ораче (Габар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ораче


Местоположба 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Основни податоци
Место Габар
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Ораче археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Габар. Претставува градиште од среден век. Јужно од Габарски Чуки и 100 м северно од патот Крива Паланка - Огут, на една зарамнета височинка се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градеженматеријал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069