Окатица (Габар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Окатица


Местоположба 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Основни податоци
Место Габар
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Окатица археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Габар. Претставува населба од среден век. Јужно од патот Крива Паланка - Огут, на површината на нивите се среќаваат фрагменти од атипична керамика.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069