Ливаѓе (Габар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ливаѓе


Местоположба 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Основни податоци
Место Габар
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Ливаѓе археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Габар. Претставува градиште од среден век . На две ритчиња - чуки, се гледаат траги од ѕидови - бедем, а на површината има грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069