Општина Долна Бањица

За истоименото село, видете Долна Бањица.

Општина Долна Бањица — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Гостивар. Седиште на општината била населбата Долна Бањица.[2]

Општина Долна Бањица
денес дел од Општина Гостивар

Куќи во Долна Бањица

Општи податоци
Седиште Долна Бањица
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 9.467[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Населени места уреди

Во Општина Долна Бањица спаѓале следниве села: Горна Бањица, Горна Ѓоновица, Долна Бањица, Долна Ѓоновица, Митрој Крсти, Симница и Сушица.

Демографија уреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Долна Бањица има 9.467 жители, од кои:[1]

националност број
Македонци 1.567
Албанци 4.743
Турци 2.767
Роми 324
Власи 0
Срби 5
Бошњаци 0
останати 61

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 14 февруари 2015.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано уреди