Горна Ѓоновица

село во Општина Гостивар

Горна Ѓоновица (дијалектно: Горна Ѓоноица) — село во Општина Гостивар, западна Македонија.

Горна Ѓоновица
Горна Ѓоновица.jpg

Поглед на дел од селото Горна Ѓоновица

Горна Ѓоновица is located in Македонија
Горна Ѓоновица
Местоположба на Горна Ѓоновица во Македонија
Координати 41°42′30″N 20°54′29″E / 41.70833° N; 20.90806° E / 41.70833; 20.90806Координати: 41°42′30″N 20°54′29″E / 41.70833° N; 20.90806° E / 41.70833; 20.90806
Општина Гостивар
Население 8 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 765 м
Горна Ѓоновица на општинската карта
Горна Ѓоновица во Општина Гостивар.svg

Атарот на Горна Ѓоновица во рамките на општината
Commons-logo.svg Горна Ѓоновица на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото е сместено во подножјето на планината Буковиќ, јужно од градот Гостивар, во областа Горни Полог.

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 8 жители. Следува табела на народносната структура на населението[1]

Народност Вкупно
Македонци 8
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
други 0

РодовиУреди

Горна Ѓоновица е во целост македонско православно село. Македонски родови од Горна Ѓоновица се: Атанасковци (слават Спасовден) се старинци кои потекнуваат од Ѓоне кој бил основач на селото и кој имал синови по име Ристе и Атанаско според кого настанало и родовското презиме[2]. Се делат на Николовци, Пандиловци, Ристевци и Србиновци. Го имаат следниот родослов од втората половина на 1940-тите: Миладин (на 77 години)-Синадин-Никола-Цветан-Атанаско-Ѓоне[2]. Никовци (нарекувани и како Дошљаци) по потекло се од некое село во Мавровско Поле од каде нивниот предок Нико најпрвин се преселил во кичевското село Тајмиште, каде „за да не биде сам“ се доселил во Горна Ѓоновица каде имал три синови Ѓоре, Јане и Иван од кои потекнуваат делениците Ѓоревци, Јовчевци (од Иван), Николовци и Сарџевци, а изумрел деленичкиот род Арсевци (потекнувале од Јане)[2]. Тримчевци (слават Голема Богородица) и Гавевци (слават Св. Ѓорѓи зимен) се помлади доселеници кои дошле како еден род од селото Ботушје во Порече, каде биле роднини[2]. Митревци дошол домазет од селото Куново; Русевци дошол домазет од селото Печково[2]. Сите селски родови во Горна Ѓоновица слават Свети Никола зимен и пролетен, покрај поединечните слави[2].

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 513 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Долна Ѓоновица.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 256 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Ф. Трифуноски, Јован (1976). Полог (антропогеографска проучавања) (српски). Српска академија наука и уметности. стр. 209–211.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди