Нојштат на Ренштајг

Нојштат на Ренштајг (германски: Neustadt am Rennsteig) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Гросбрајтенбах.

Нојштат
Место во Гросбрајтенбах
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Нојштат
Нојштат на Ренштајг во рамките на Германија
Нојштат на Ренштајг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гросбрајтенбах
Основни податоци
Површина 17,03 км2
Надм. височина 785 м
Население 918  (31 декември 2017)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.neustadtamrennsteig.de
Координати 50°34′57″N 10°56′1″E / 50.58250° СГШ; 10.93361° ИГД / 50.58250; 10.93361Координати: 50°34′57″N 10°56′1″E / 50.58250° СГШ; 10.93361° ИГД / 50.58250; 10.93361

Географија уреди

Нојштат се наоѓа на височина од 805 метри на Ренштајг, со што припаѓа на едни од највисоките места во Тирингија. Југозападно се наоѓа долината на Шлојзе.

Општински единици уреди

Кон Нојштат припаѓа Калерт, едно помало место, околу два километри јужно, сместено исто така на Ренштајг.

Во близина на Нојштат се наоѓа Драјхеренштајн.

Соседни места уреди

Почнувајќи од север, па надесно, општината се граничела со: Илменау, Гросбрајтенбах, Алтенфелд, Шлојзегрунд, Фрауенвалд и Штицербах.

Надворешни врски уреди