Штицербах (германски: Stützerbach) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Илменау.

Штицербах
Место во Илменау
Поглед кон Штицербах
Поглед кон Штицербах
Поглед кон Штицербах
Грб на Штицербах
Штицербах во рамките на Германија
Штицербах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Илменау
Основни податоци
Површина 11,37 км2
Надм. височина 620 м
Население 1.352  (31 декември 2018)
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98714
Повик. бр. 036784
Портал www.stuetzerbach.de
Координати 50°38′6″N 10°51′44″E / 50.63500° СГШ; 10.86222° ИГД / 50.63500; 10.86222

Географија уреди

Штицербах се наоѓа на североисточниот раб од Тириншката Шума, во близина на Ренштајг. Местото се наоѓа во долината на Ленгвиц, горниот тек на Илм, која всушност извира како Ленгвиц јужно од Штицербах.

Галерија уреди

Надворешни врски уреди