Алтенфелд (германски: Altenfeld) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Гросбрајтенбах.

Алтенфелд
Место во Гросбрајтенбах
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Алтенфелд
Алтенфелд во рамките на Германија
Алтенфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гросбрајтенбах
Основни податоци
Површина 17,05 км2
Надм. височина 600 м
Население 927  (31 декември 2017)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.altenfeld-online.com
Координати 50°33′53″N 10°57′39″E / 50.56472° СГШ; 10.96083° ИГД / 50.56472; 10.96083

Местото е признаено покраинско одморалиште.

Географија уреди

Алтенфелд е најјужно место во округот Илм. Селото се протега во насока запад-исток, на надморска височина од 550 до 650 метри.

Надворешни врски уреди