Фрауенвалд (германски: Frauenwald) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Илменау.

Фрауенвалд
Место во Илменау
Поглед кон Фрауенвалд
Поглед кон Фрауенвалд
Поглед кон Фрауенвалд
Грб на Фрауенвалд
Фрауенвалд во рамките на Германија
Фрауенвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Илменау
Основни податоци
Површина 19,14 км2
Надм. височина 750 м
Население 967  (31 декември 2018)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98711
Повик. бр. 036782
Координати 50°34′52″N 10°51′35″E / 50.58111° СГШ; 10.85972° ИГД / 50.58111; 10.85972Координати: 50°34′52″N 10°51′35″E / 50.58111° СГШ; 10.85972° ИГД / 50.58111; 10.85972

Географија уреди

Местоположба уреди

Фрауенвалд се наоѓа помеѓу долините на Нае и Шлојзе на височина над 700 метри, околу два километри јужно од Ренштајг. Местото е село растегнато во должина од два километри. Највисока точка во местото е Гросе Ризенхаупт (764 метри).

Општински единици уреди

Два километри северно до главното место се наоѓа местото Алцуна.

Соседни места уреди

Фрауенвалд се граничи од север надесно Илменау, Гросбрајтенбах, Шлојзегрунд, Шлојзинген и Зул.

Галерија уреди

Надворешни врски уреди