Нојхарлингерзил

Нојхарлингерзил (германски: Neuharlingersiel; долногермански: Neeharlingersiel) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Нојхарлингерзил
Пристаништето во местото
Пристаништето во местото
Грб на Нојхарлингерзил
Нојхарлингерзил is located in Германија
Нојхарлингерзил
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Петерс
Основни податоци
Површина 24,55 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.015 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 04974
Портал www.neuharlingersiel.de
Местоположба на Нојхарлингерзил во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°42′0″N 7°42′0″E / 53.70000° СГШ; 7.70000° ИГД / 53.70000; 7.70000Координати: 53°42′0″N 7°42′0″E / 53.70000° СГШ; 7.70000° ИГД / 53.70000; 7.70000

Местото Нојхарлингерзил претставува морска бања од 1979 година, а од 1996 година е прогласено за покраинско здравствено одморалиште. Местата Алтхарлингерзил и Остбензе претставуваат крајбрежни бањски места од 1985 година.[2] Пристаништето во Нојхарлингерзил е пристаниште за источнофризискиот остров Шпикерог.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во областа Харлингерланд во Источна Фризија на брегот на Северното Море. Долж крајбрежјето се протега националниот парк Долносаксонско Ваденско Море, кој од 2009 година претставува светско културно наследство.

Соседни општиниУреди

Општината Нојхарлингерзил на исток се граничи со Каролинензил, дел од градот Витмунд, на југоисток со општината Вердум, на југ со општината Штедесдорф и на југозапад со градот Езенс. На север се наоѓаат источнофризиските острови Лангеог и Шпикерог.

Општински единициУреди

Општината Нојхарлингерзил се состои од местата:[3]

  • Алтхарлингерзил
  • Нојхарлингерзил
  • Остбензе
  • Зерим

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Gemeinde Neuharlingersiel: Chronik, abgerufen am 13. April 2014
  3. Neuharlingersiel: Informationen über die Gemeinde Neuharlingersiel, abgerufen am 13. April 2014

Надворешни врскиУреди