Национален парк Ваденско Море (Долна Саксонија)

национален парк во Долна Саксонија, Германија

Национален парк Долносаксонско Ваденско Море (германски: Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer) — национален парк во сојузната покраина Долна Саксонија, дел од германското Ваденско Море. Паркот бил основан во 1986 година и ги вклучува Источнофризиските Острови, калливиот морски брег и солените мочуришта помеѓу заливот Долар на границата со Холандија на запад и Куксхафен на исток. Националниот парк има површина од околу 345.800 хектари.[2] Управата на националниот парк се наоѓа во Вилхелмсхафен. Во јуни 2009 година, националниот парк станал светско природно наследство на УНЕСКО заедно со Ваденско Море Шлезвиг-Холштајн и холандскиот дел од Ваденското Море, поради својата посебност во однесувањето на плимата и еко-системот.[3]

Национален парк Долносаксонско Ваденско Море
Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Пилзумер Ват од полуостровот Лојхерн, Источна Фризија
Местоположба на Национален парк Долносаксонско Ваденско Море
Местоположба на Национален парк Долносаксонско Ваденско Море
Паркот се наоѓа во северниот дел на Германија
Местобрегот на Северното Море, Долна Саксонија,  Германија
Воспоставен(а)1 јануари 1986 г.
Светско наследство2009
Службен назив: Wattenmeer, Ostfriesisches Wattenmeer & Dollart
Прогласено:26 февруари 1976
Број82[1]

Поврзано уреди

Филмографија уреди

  • „Во националниот парк Ваденско Море“ (Im Nationalpark Wattenmeer). документарен филм, 45 мин.., Германија, 1998, од Јенс-Уве Хајнс и Михаел Зутор, продукција: Komplett-Media-GmbH, Grünwald (ISBN 3-89672-492-4), Краток опис од ARD

Наводи уреди

  1. „Schleswig-Holstein Wadden Sea and adjacent areas“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  2. „Nationalpark Wattenmeer“. Zahlen & Daten. Архивирано од изворникот на 2010-05-27. Посетено на 1 July 2010.
  3. „Wadden Sea“. UNESCO World Heritage Centre. United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization. Посетено на 20 Jun 2021.

Надворешни врски уреди