Штедесдорф (германски: Stedesdorf) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Штедесдорф
Селската црква
Селската црква
Грб на Штедесдорф
Штедесдорф is located in Германија
Штедесдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Месни единици 4
Градоначалник Торстен Бекер
Основни податоци
Површина 27,95 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.639 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 0 49 71
Местоположба на Штедесдорф во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°37′29″N 7°40′4″E / 53.62472° СГШ; 7.66778° ИГД / 53.62472; 7.66778Координати: 53°37′29″N 7°40′4″E / 53.62472° СГШ; 7.66778° ИГД / 53.62472; 7.66778

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа помеѓу градовите Езенс (околу четири километри северозападно) и Витмунд (околу девет километри југоисточно).

Општински единициУреди

Кон општината покрај главното место Штедесдорф припаѓаат и местата Мамбург, Остеракум и Тунум.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди