Мери Ема Вули (англиски: Mary Emma Woolley, 13 јули 1863 година во Саут Норвалк, Конектикат, САД - 5 септември 1947 година во Вестпорт, Њујорк, САД) е американски просветител, мировен активист и поддржувач на правото на глас за жените.[1] Таа беше првата жена што студираше на Брауновиот универзитет и 11ти ректор на колеџот „Маунт Хољоки“ меѓу 1900 и 1937 година.

Мери Ема Вули
11. Претседател на
Колеџ Монт Холиок
На должноста
1900–1937
Претходник Елизабет Сторс Мед
Наследник Росвел Г. Хам
Лични податоци
Роден(а) 13 јули 1863(1863-07-13)
Јужен Норвок, Конектикат
Починал(а) 5 септември 1947(1947-09-05) (возр. 84)
Установа Универзитет Браун
Професија Професор

Наводи уреди

  1. „Woolley, Mary Emma“. The Encyclopedia Americana.