Мелдорф (германски: Meldorf) — град во округот Дитмаршен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Градот е сместен на устието на реката Миле, недалеку од брегот на Мелдорфскиот Залив.

Мелдорф
Плоштадот во Мелдорф
Плоштадот во Мелдорф
Грб на Мелдорф
Мелдорф is located in Германија
Мелдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Анке Корнелиус-Хајде (Зелени)
Основни податоци
Површина 21,25 км2
Надм. височина 4−12 м
Население 7.247 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 341 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25697–25704
Повик. бр. 04832
Портал www.meldorf.de
Местоположба на градот Мелдорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°5′N 9°4′E / 54.083° СГШ; 9.067° ИГД / 54.083; 9.067Координати: 54°5′N 9°4′E / 54.083° СГШ; 9.067° ИГД / 54.083; 9.067

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Среден Дитмаршен.

ИсторијаУреди

Првпат бил споменат пред 1250 година и служел како главен град на Дитмаршен, која тогаш била селска република, сојузник со Ханзата. Градот бил опколен во 1500 година, кога кралот Ханс од Калмарскиот сојуз се обидел да ја освои републиката. Неговите сили биле победени од сиромашната армија при Битката кај Хемингштет. Во 1559 година, републиката била освоена, а градот ги изгубил своите права, кои повторно ги стекнал во 1869 година.

Низ вековите, градот го изгубил правото на главен град во корист на Хајде.

Мелдорф претставува родно место на математичарот Олаус Хенричи.

Меѓународни односиУреди

Збратимени градовиУреди

Мелдорф е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди