Сојуз 90/Зелени

(Пренасочено од Сојуз ’90/Зелени)

Сојуз 90/Зелени (германски: Bündnis 90/Die Grünen) — зелена политичка партија во Германија, создадена со спојување на германската зелена партија (основана во Западна Германија во 1980 г.) и Сојуз 90 (основана во текот на револуцијата 1989-1990 г. во Источна Германија) во 1993 година. Нејзини водачи се Зимоне Петер и Џем Оздемир. На општите избори во Германија во 2013 година, партијата освоила 8,4% од гласовите и 63 од 630 можни места во Бундестагот.

Сојуз 90/Зелени
Bündnis 90/Die Grünen
ПретседателЗимоне Петер and
Џем Оздемир
Основана1979 (Зелените)
1993 (спојување на Зелените и Сојуз 90)
ШтабPlatz vor dem Neuen Tor 1
10115 Берлин
Членови  (2013) 60.003[1]
ИдеологијаЗелена политика[2]
Полит. положбалев центар[3]
Меѓународна припадностГлобални зелени
Европска припадностЕвропска зелена партија
Европски парламентЗелени-Европски слободен сојуз
Боизелена
Места во Бундестагот
63 / 631
Места во регионалните парламенти
251 / 1.875
Места во Европскиот Парламент
11 / 96
Премиери на покраини
1 / 16
Мрежно место
http://www.gruene.de
Политика на Германија
Политички партии
Избори

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Die Grünen haben erstmals in ihrer Geschichte mehr Parteimitglieder als die FDP“. Spiegel Online. Посетено на 16 август 2013.
  2. Партии и избори во Европа: База на податоци за парламентарните избори и политички партии во Европа, од Волфрам Нордзик
  3. Senem Aydin-Düzgit (2012). Constructions of European Identity: Debates and Discourses on Turkey and the EU. Palgrave Macmillan. стр. 18–. ISBN 978-0-230-34838-7.[мртва врска]

Надворешни врски

уреди