Марул

село во Општина Прилеп

Марул — село во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Марул
Марул is located in Македонија
Марул
Местоположба на Марул во Македонија
Координати 41°13′44″N 21°32′53″E / 41.22889° N; 21.54806° E / 41.22889; 21.54806Координати: 41°13′44″N 21°32′53″E / 41.22889° N; 21.54806° E / 41.22889; 21.54806
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 25 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 20064
Марул на општинската карта
Марул во Општина Прилеп.svg

Атарот на Марул во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Прилепската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Марул живееле 240 жители Македонци.[1]

Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 224 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 25 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 240[1] 224[2] 310 364 365 280 136 36 39 25

РодовиУреди

Марул е македонско село.

Родови во селото се:

  • Староседелци: Дамјановци (7 к.), Мурџевци (5 к.), Јанковци (4 к.), Павлевци (2 к.), Грујовци (5 к.) и Соќеровци (1 к.).
  • Доселеници: Таневци (7 к.) доселени се пред нешто повеќе од 200 години од раселеното село Кракоперница; Стевановци (4 к.) доселени се од селото Штавица. И таму се доселиле од некое друго село; Колевци (4 к.) доселени се однекаде; Бабајковци (4 к.) потекнуваат од Бонче. Од таму се иселиле во селото Мусинци, па во 1913 година се доселиле во Марул. И во Бонче биле доселени однекаде; Здравевци (1 к.) по потекло се од Вепрчани во Мариово, пред да дојдат во ова село биле во други; Галабари (1 к.) доселени се од Лопатица.[5]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1496 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 14 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 244.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 150-151.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди