Манастириште (Бело Поле)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бело Поле. Претставува црква од среден век. Се наоѓа јужно од селото, на височинка со истото име, каде се гледаат остатоци од светилиште, и тоа темели од ѕидови и многу градежен материјал.[1] Според истражувањата на македонскиот антрополог, манастирската црква била посветена на Св. Атанасиј. Дел од градежниот материјал на разрушениот манастир бил употребен за изградба на селската црква „Св. Никола“ на почетокот на XX век.[2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998