Чачорица (Бело Поле)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Чачорица

Карта

Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Чачорицаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бело Поле. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 500 м западно од селото, каде се среќаваат остатоци од градежен материјал и фрагменти од керамички садови, тегули и други поситни предмети.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998