Црква „Св. Никола“ - Бело Поле

црква во Бело Поле, Прилепско

Свети Никола – главна селска црква во селото Бело Поле.[1] Сместена е во крајниот јужен дел од селото, на височина којашто ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба

Карта

Координати 41°24′27.4″N 21°23′48.4″E / 41.407611° СГШ; 21.396778° ИГД / 41.407611; 21.396778
Место Бело Поле
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1874
Живопис 1914
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата била изградена во 1874 година од страна на крушевски мајстори, а била живописана во 1914 година.[2]

Архитектура уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа. Кон западната страна е доградена припрата којашто е пониска од висината на храмот. Во црквата се влегува преку припатата која има два влеза — едниот на северната и другиот на западната страна. Објектот на црквата во целост е варосан и е покриен со кров од ќерамиди, додека од јужниот ѕид на припратата се забележува дека била изградена од камен. Материјалот за изградба на црквата е познато дека бил носен од месноста Тумба.[2]

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата е со квадратна основа, нејзиниот влез се наоѓа на источната страна, а во горниот дел има по еден отвор на секоја страна. Градена е од тули и во целост е материсана и варосана од надворешната страна.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 19. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Свети Никола“, село Бело Поле“. OldPrilep. 20 септември 2012.

Надворешни врски уреди