Марков Чардак (Бело Поле)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Марков Чардак

Карта

Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

 населба


Период хеленистичко време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Марков Чардакархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бело Поле. Претставува населба од хеленистичко, доцноантичко време и среден век. Се наоѓа над самото село, каде се издига висок рид на кој се забележуваат остатоци од градби од подолг временски период, и тоа темели од ѕидови на бедем, цистерни и помали објекти издлабени во карпа. На површината има многубројни фрагменти од керамички садови, теракоти и други ситни наоди, како и материјални траги од времето на старите Словени. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998