Св. Никола (Бело Поле)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Никола

Карта

Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бело Поле. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во селската црква „Св. Никола“ што се наоѓа југоисточно од селото, каде се вградени повеќе антички сполии, и тоа: две бази, плоча со натпис и повеќе делови од архитектонска пластика.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998