Висои (Бело Поле)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Висои

Карта

Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

 населба


Период бронзено време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Висоиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бело Поле. Претставува населба од бронзено и доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 км западно од селото, каде што се издига тумба на чија површина се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен. На околу 100 м јужно се забележуваат остатоци од темели на објекти, а има делови од архитектонска пластика и фрагменти од керамички садови. Најдени се монети од Констанциј II.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998