До Селото (Бело Поле)

археолошко наоѓалиште во Македонија
До Селото

Карта

Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

До Селотоархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бело Поле. Претставува населба од римско време. Се наоѓа помеѓу селото и селската црква „Св. Никола“ во подножјето на ридот Манастириште, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998