Хелмут Кол

канцелар на Германија

Хелмут Јозеф Мајкл Кол (3 април 1930 - 16 јуни 2017) бил германски државник кој работел како канцелар на Германија од 1982 до 1998 година (од Западна Германија 1982-1990 и од обединета Германија 1990-1998) и како претседател на Демохристијанскиот сојуз (ДХС) од 1973 до 1998 година. Од 1969 до 1976 година, Кол бил претседател на државата на Рајнска област-Пфалц . Кол претседаваше со Групата седум во 1985 и 1992 година. Во 1998 година станал почесен претседател на ХДУ, од функцијата се повлекол во 2000 година.

Хелмут Кол
Канцелар на Германија
Претходник Хелмут Шмит
Наследник Герхард Шурудер
Водач на ХДУ
Лични податоци
Роден(а) Хелмут Јозеф Михаел Кол
3 април 1930(1930-04-03)
Починал(а) 16 јуни 2017(2017-06-16) (возр. 87)
Потпис

Животопис уреди

Роден во 1930 година во Лудвигсхафен во католичко семејство, Кол се приклучил на Демохристијанскиот сојуз во 1946 година, на возраст од 16 години. Завршил докторат по историја на Универзитетот Хајделберг во 1958 година и работел како извршен директор пред да стане политичар со цело работно време. Тој бил избран за најмлад член на Парламентот на Рајнска област-Пфалц во 1959 година и станал министер-претседател на неговата матична држава во 1969 година. Гледано во 1960-ти и раните 1970-ти како прогресивни во ХДУ, тој бил избран за национален претседател на партијата во 1973 година. На сојузните избори во 1976 година, неговата партија добро функционирала, но социјалдебералната влада на социјалдемократот Хелмут Шмит била во можност да остане на власт, како и во 1980 година, кога соперник на Кол од баварската сестринска партија ХСУ, Франц Јозеф Штраус, ја поднел кандидатурата. Откако Шмит ја изгуби поддршката од либералната СДП во 1982 година, Кол беше избран за канцелар преку префрлање на СДП, формирајќи христијанско-либерална влада. Откако стана водач на партијата, Кол сè повеќе се сметал за поконзервативна фигура.

Наводи уреди