Маџоре

езеро во Италија и Швајцарија
(Пренасочено од Маџоре (езеро))

Маџоре или Вербано (понекогаш и Локарно), (италијански: Lago Maggiore, Verbano) — предалпско езеро од ледничко потекло и второ по големина езеро во Италија.

Маџоре
Lago Maggiore
Verbano
Поглед кон езерото Маџоре и Алпите од над Лавено
ПодрачјеЛомбарди and Пиедмонт, Италија; Тичино, Швајцарија
Координати45°57′N 8°38′E / 45.950° СГШ; 8.633° ИГД / 45.950; 8.633
Главни приливиТичино, Маџиа, Точе, Треса
Главни истециТичино
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
6,599 км2 км2
Сливни земјиИталија, Швајцарија
Најг. должина66 км км
Најг. ширина10 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
212,5 км2 км2
Прос. длабочина177,4 м м
Најг. длабочина372 м м
Зафатнина37 км3 км3
Проточност4 г.
Надм. височина193 м м
ОстровиБрисаго, Боромејски Острови
Населени местаЛокарно, Луино,
Вербанија, Арона

Географска положба

уреди
 

Езерото Маџоре се наоѓа на надморска височина од околу 193 м, неговата површина изнесува 212 км2 од кои околу 80% се наоѓаат во Италија а останатите 20% во Швајцарија.
Обемот на езерото изнесува 170 км, должината 54 км, најголемата ширина изнесува 10 км а просечната 3,9 км. Зафатнината изнесува 37,5 милијарди м3 вода, која според теоретските проучувања се обновува секои 4 години.[1]

Најголемата длабочина изнесува 370 м.

Флора

уреди

Иако се наоѓа на северот на Италија, езерото Маџоре заради големата количина вода влијае на микроклимата, така да во неговата околина успеваат типичните средоземни билки, какошто се лимон, маслинки, ловор, камлии, азелеи, рододендрон и магнолија.

Фауна

уреди

Ветрови

уреди

Како и на сите подалпски езера, така и на езерото Маџоре секој ден дуваат два вида ветрови, Еден кој доаѓа наутро од планините према рамнините (нарекуван мошендрино) и друг послаб ветер кој дува од рамнините према планините поготово попладне (познат под називот инверна). Езерото Маџоре е одлично место каде што може да се уживаат различни видови на спортови како што се едрење и сурфањето на ветер.

Наводи

уреди
  1. „Scheda dell'Istituto per lo studio degli ecosistemi del CNR“. Архивирано од изворникот на 2006-04-24. Посетено на 2011-07-06.

Надворешни врски

уреди