Гауерн (германски: Gauern) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Гауерн
Црква во Гауерн
Црква во Гауерн
Гауерн is located in Германија
Гауерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Торстен Херолд
Основни податоци
Површина 3,66 км2
Надм. височина 303 м
Население 118 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036608
Местоположба на Гауерн во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°47′0″N 12°12′0″E / 50.78333° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.78333; 12.20000Координати: 50°47′0″N 12°12′0″E / 50.78333° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.78333; 12.20000

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)