Ендшиц (германски: Endschütz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Ендшиц
Ендшиц is located in Германија
Ендшиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Силвио Ничке
Основни податоци
Површина 5,28 км2
Надм. височина 279 м
Население 325 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 036603
Местоположба на Ендшиц во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°47′0″N 12°8′0″E / 50.78333° СГШ; 12.13333° ИГД / 50.78333; 12.13333Координати: 50°47′0″N 12°8′0″E / 50.78333° СГШ; 12.13333° ИГД / 50.78333; 12.13333

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Општини близу Ендшиц се градот Берга (Елстер), Линда кај Вајда и Виншендорф; како и слободниот град Гера.

Општински единициУреди

Во склоп на Ендшиц се наоѓа и единицата Лецендорф.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)