Леска (Лешок)

Леска
археолошко наоѓалиште
Леска is located in Македонија
Леска
Местоположба на Леска во Македонија
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Леска
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Лескаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Лешок. Претставува населбавикус од доцноантичкото време и базилика од старохристијанското време. Се наоѓа на 800 м јужно од тврдината Кале, каде по површината на нивите се среќава множество фрагменти од керамички садови, питоси, делови од мермерни столбови и капители. Најдени се три депоа на бронзени монети од V, VI, X и XI век (скифати), што се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

ПоврзаноУреди

  • Кале — населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста — населба од римско време;
  • Пепело — населба од римско време;
  • Црквиште — црква од среден век;
  • Црници — некропола од римско време;
  • Депо — депо од среден век;
  • Млака — некропола од среден век;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069