Лешочко депо

археолошко наоѓалиште во Македонија
Лешочко депо

Карта

Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

 депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Лешочко депоархеолошко наоѓалиште во тетовското село Лешок. Претставува депо на средновековни монети. Во атарот на селото случајно се откопани 270 бакарни скифати од XIIXIII век. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано

уреди
  • Кале — населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста — населба од римско време;
  • Пепело — населба од римско време;
  • Црквиште — црква од средниот век;
  • Црници — некропола од римско време;
  • Леска — населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Млака — некропола од средниот век;

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069