Лешочко депо

Лешочко депо
археолошко наоѓалиште
Лешочко депо is located in Македонија
Лешочко депо
Местоположба на Лешочко депо во Македонија
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Лешочко депо
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“

Лешочкото Депоархеолошко наоѓалиште во тетовското село Лешок. Претставува депо на средновековни монети. Во атарот на селото случајно се откопани 270 бакарни скифати од XII-XIII век. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

ПоврзаноУреди

  • Кале — населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста — населба од римско време;
  • Пепело — населба од римско време;
  • Црквиште — црква од среден век;
  • Црници — некропола од римско време;
  • Леска — населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Млака — некропола од среден век;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069