Пепело (Лешок)

Пепело
археолошко наоѓалиште
Пепело is located in Македонија
Пепело
Местоположба на Пепело во Македонија
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Име Пепело
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“

Пепелоархеолошко наоѓалиште во тетовското село Лешок. Претставува населба од римско време. Се наоѓа во нивите што се наоѓаат на околу 4 км југоисточно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

  • Кале — населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста — населба од римско време;
  • Лешочко депо — депо на средновековсни монети;
  • Црквиште — црква од среден век;
  • Црници — некропола од римско време;
  • Леска — населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Млака — некропола од среден век;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069