Црници (Лешок)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Црнициархеолошко наоѓалиште во тетовското село Лешок. Претставува некропола од римското време. Се наоѓа на околу 1 км јужно од селото, во овоштарникот на ЗИК „Тетово“. Во 1970 година со земјоделските работи биле откриени обработени блокови од мермер, плоча со грчки натпис од мермер и женска глава, исто така изработена од мермер. Наодите се чуваат во Музејот на тетовскиот крај.[1]

Црници
археолошко наоѓалиште
Црници is located in Македонија
Црници
Местоположба на Црници во Македонија
Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278Координати: 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° N; 21.03278° E / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Кале — населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста — населба од римско време;
  • Лешочко депо — депо на средновековсни монети;
  • Пепело — населба од римско време;
  • Црквиште — црква од среден век;
  • Леска — населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Млака — некропола од среден век;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069