Млака (Лешок)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Млака

Карта

Местоположба 42°3′50″N 21°1′58″E / 42.06389° СГШ; 21.03278° ИГД / 42.06389; 21.03278
Основни податоци
Место Лешок
Општина Теарце
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Млакаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Лешок. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на една мала височинка западно од селото, каде при орањето на нивите биле откриени гробови градени од камени плочи, со насоченост запад-исток, без гробни прилози.[1]

Поврзано уреди

  • Кале — населба од доцноантичко време и среден век;
  • Два Бреста — населба од римско време;
  • Лешочко депо — депо на средновековсни монети;
  • Пепело — населба од римско време;
  • Црквиште — црква од средниот век;
  • Леска — населба од доцноантичко време и базилика ос трарохристијанско време;
  • Црници — некропола од римско време;

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069