Леден хотел (Јукасјерви)

Леден хотел (sw. Ishotellet) е туристички објект кој целиот е направен од лед и како таков е една од најголемите туристички атракции во северна Европа. Воедно тој е најголемиот хотел од лед во светот. Се простира на површина од преку 5.000 м2. Се наоѓа во селото Јукасјерви (св. Jukkasjärvi) коe е оддалеченo 17 километри од градот Кируна, во северниот дел на Шведска. Тој се вбројува во Седумте шведски чуда[1]. Хотелот по прв пат бил изграден во 1990 година и тогаш тој бил единствениот хотел од лед во светот. Од тогаш, хотелот се гради секоја година и отворен е сезонски - од декември до април. Во пролетта, целиот лед се топи и повторно се влева во реката Торне.

Влез во хотелот.

Создавање на хотелотУреди

Во 1989 година јапонските уметници ја посетиле областа Јукасиервија и направиле изложба на уметнички дела направени од лед. Една година подоцна, францускиот уметник Жано Дери (о. Jannot Derid), одржал изложба во игало во форма на цилиндар во истата област. Една вечер во градот немало слободни соби и посетителите прашале дали можат да преноќат во холот каде што се одржувала изложбата. Спиеле во вреќи за спиење, на кожа од ирваси. Тоа биле првите гости на тогашниот хотел. Основач на хотелот бил Ингве Бергквист (sw. Јнгве Бергквист).

Изградба на хотелотУреди

Ледениот хотел се гради од ледени блокови од реката Торне. За да се изгради хотелот се потребни околу 10.000 тони лед и 30.000 тони снег. Изградбата започнува во средината на ноември, а на почетокот на декември се отвора еден дел од хотелот. Сите простории се градат до почетокот на јануари. Хотелот располага со следните соби: рецепција, главна сала, црква, бар, соби и апартмани кои примаат над 100 гости. Целиот мебел и сите соби се направени од мраз, дури и чашите во барот се направени од мраз. Температурата во хотелот е околу -5 °C. Секоја година во изградбата на хотелот учествуваат различни уметници кои прават скулптури од мраз, па хотелот секоја година има уникатен и неповторлив изглед. Учесници во изградбата на хотелот се уметници, дизајнери, инженери и архитекти. Учесниците се избираат на конкурс и во изградбата на хотелот. Ледените фигури се прават повторно и повторно секоја година. Секоја зима бројот на посетители од целиот свет достигнува и до 50.000, а особено привлечна е црковната венчавка во леден хотел.[2]

ПросторииУреди

Ледена цркваУреди

Ледената црква, со која раководело Собранието на Јукасјервија и Шведската црква, е создадена како резултат на блиска соработка помеѓу Собранието на Јукасјервија и Ледениот хотел. Секоја година Ледената црква држи служба за Божиќ. Во текот на една сезона во Ледената црква се венчаваат околу 140 парови, а се крстат дваесетина деца. Церемонијата на венчавање во Ледената црква ја карактеризираат како студенило, тишина а капела пеење.

АпартманиУреди

Апсинт мајндед (Apsint majnded) е луксузен апартман од лед изграден по повод прославата на 23-от роденден на хотелот. Овој апартман е дело на двајца уметници, Ќосе Гусфош (шведскиТјаса Гусфорс) и Улрике Талвинг (св. Улрика Талвинг). Тие се веќе познати на тимот на Ледениот хотел. Ќосе прв пат беш дизајнирала за Ледениот хотел во 2000 година Улрика Талвинг за прв пат соработува со хотелот во 2008 година. Уметничките го опишуваат како „место кое не носи во светот на луксузот и соништата“. . .'' ,, и ''. . . мистичен простор без остри агли, но зачинет со поезија и мешавина од бајки“.

Легат на реката (анг. Legacy of the River) е футуристички апартман од лед инспириран од Дизниевиот Трон Легат:Наследство). Апартманот е дизајниран и изграден од британските дизајнери Бен Русо (eng. Бен Русо) и Јан Даглас-Џонс (eng. Ian Douglas-Jones). Легатот на реката е еден од 19-те уникатни уметнички апартмани на Ледениот хотел. За апартманот е користена специјална технологија, каква што досега не е видена во историјата на хотелот цели 20 години. Намерата на дизајнерот била да ја прикаже динамиката и суштината на филмот во светски познатиот Леден хотел.

Ледениот барУреди

Акционерското друштво на Ледениот хотел бараше соодветни партнери во 90-те години, па Ингве Бергквист дојде до идеја за Абсолут вотка. Затоа првиот Абсолут леден бар е отворен во 1994 година во Јукасјерви. Денес, овој концепт постои во три града: Лондон, Стокхолм и Јукасјерви. Гостите во баровите добиваат вотка во чаши од лед од реката Торне. Овој пијалок честопати се опишува како пијалок „ во карпите “. Чашите за мраз се испорачуваат од производствената хала во Јукасјерви.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. [1] Архивирано на 4 април 2009 г. Посетено на 24. октобра 2013.
  2. [2] Архивирано на 15 март 2016 г. Посетено на 24. октобра 2013.

 

Надворешни врскиУреди