Ла Либертад (регион)

Ла Либертад (La Libertad, „Слобода“) — регион во северозападно Перу. Порано, регионот бил познат како департман Ла Либертад. Регионот се граничи со Ламбајеке, Кахамарка и Амазон на север, со Сан Мартин на исток, со Анкаш и Уануко на југ, а на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град на регионот е Трухиљо, кој е трет најголем град во Перу. Ла Либертад е единствен регион во Перу кој се протега на трите географски региони на државата: брегот, висорамнините и планините.

Ла Либертад
La Libertad
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба12 покраини и 83 окрузи
Главен градТрухиљо
Управа
 • ПретседателХосе Мургија
Површина
 • Вкупна25.499,9 км2 (98,456 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&1000000000000003400000034 м
Најг. вис.&100000000000040080000004.008 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (попис од)
 • Вкупно1.539.774
 • Густина6,0/км2 (16/ми2)
UBIGEO13
Повикувачки број044
ISO 3166PE-LAL
Главни ресурсишеќер и ориз
Индекс на сиромаштија52.1%
Процент од БНП на Перу4.18%
Мреж. местоwww.regionlalibertad.gob.pe
Храм на месечината

Административна поделба

уреди
 
Карта на регионот.

Регионот е поделен на 12 покраини и 80 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Поврзано

уреди

8°0′S 78°30′W / 8.000° ЈГШ; 78.500° ЗГД / -8.000; -78.500