Кахамарка (регион)

Кахамарка (шпански: Cajamarca) — регион во Перу. Главен град на регионот Кахамарка е градот Кахамарка. Регионот се наоѓа во северниот дел од земјата и се граничи со Еквадор. Регионот е составен од тринаесет покраини.

Кахамарка
Cajamarca
регион
Амблем на Кахамарка
Амблем
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба13 покраини и 127 окрузи
Најголем градКахамарка
Главен градКахамарка
Управа
 • ПретседателХесус Коронел Салиросас
Површина
 • Вкупна33.317,54 км2 (1,286,397 ми2)
Најг. вис.&100000000000044960000004.496 м
Население (пописот од 2005)
 • Вкупно1.359.023
 • Густина0,41/км2 (1,1/ми2)
UBIGEO06
Повикувачки број076
ISO 3166PE-CAJ
Мреж. местоwww.regioncajamarca.gob.pe

Административна поделба уреди

Во прилог следуваат тринаесетте покраини на регионот Кахамарка со главните градови:

 1. Кахабамба (Кахабамба)
 2. Кахамарка (Кахамарка)
 3. Келендин (Келендин)
 4. Чота (Чота)
 5. Контумаза (Контумаза)
 6. Кутерво (Кутерво)
 7. Уалгајок (Бамбамарка)
 8. Хаен (Хаен)
 9. Сан Игнасио (Сан Игнасио)
 10. Сан Маркос (Сан Маркос)
 11. Сан Мигел (Сан Мигел де Палакес)
 12. Сан Пабло (Сан Пабло)
 13. Санта Крус (Санта Крус де Сукчубамба)

Поврзано уреди