Сан Мартин (регион)

Сан Мартин (San Martín, Свети Мартин) е регион во Перу. Поголем дел од регионот се наоѓа во Амазонските прашуми. Главен град на регионот е Мојобамба, а најголем град е Тарапото. Регионот се граничи со Лорето на север и исток, со Уануко на југ и со Ла Либертад и Амазон на запад.

Сан Мартин
San Martín
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба10 покраини и 77 окрузи
Најголем градТарапото
Главен градМојобамба
Управа
 • ПретседателСезар Вилануева Аревало
Површина
 • Вкупна51.253,31 км2 (1,978,901 ми2)
Најг. вис.&100000000000030800000003.080 м
Најм. вис.&10000000000000190000000190 м
Население (попис од)
 • Вкупно778.545
 • Густина0,15/км2 (0,39/ми2)
UBIGEO22
Повикувачки број042
ISO 3166PE-SAM
Главни ресурсикафе, ориз, какао
Индекс на сиромаштија62.4%
Процент од БНП на Перу1.85%
Мреж. местоwww.regionsanmartin.gob.pe

Административна поделба

уреди
 
Карта на регионот.

Регионот е поделен на десет покраини и 77 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди