Анкаш (Ancash) е регион во северно Перу. Регионот се граничи со Ла Либертад на север, со Уануко и Паско на исток, Лима на југ и на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град на регионот е Уарас, а најголем град е Чимботе. Името на регионот е од кечуанско потекло и значи „сино“.

Анкаш
Ancash
регион
Координати: 9°32′S 77°32′W / 9.53° ЈГШ; 77.53° ЗГД / -9.53; -77.53
ДржаваПеру
Поделба20 покраини и 166 окрузи
Најголем градЧимботе
Главен градУарас
Управа
 • ПретседателРикардо Нарваез Сото
Површина
 • Вкупна35.914,41 км2 (1,386,663 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&100000000000030520000003.052 м
Најг. вис.&100000000000067680000006.768 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (попис од)
 • Вкупно1.039.415
 • Густина0,29/км2 (0,75/ми2)
UBIGEO02
Повикувачки број043
ISO 3166PE-ANC
Индекс на сиромаштија61.1%
Процент од БНП на Перу2.76%
Мреж. местоwww.regionancash.gob.pe

Административна поделба уреди

Регионот е поделен на 20 покраини и 166 окрузи.

Покраина Главен град Окрузи
Аиха Аиха 5
Антонио Рајмонди Ламелин 6
Асунсион Чакас 2
Болоњеси Чиквијан 15
Каруаз Каруаз 11
Карлос Фицкаралд Сан Луис 3
Касма Касма 4
Коронго Коронго 7
Уарас Уарас 12
Уари Уари 16
Уармеј Уармеј 5
Уајлас Караз 10
Марискал Лузуријага Пискобамба 8
Окрос Окрос 10
Паласка Кабана 11
Помабамба Помабамба 4
Рекуај Рекуај 10
Санта Чимботе 9
Сиуас Сиуас 10
Јунгај Јунгај 8

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди