Амазон е регион во Перу. Регионот се наоѓа во северниот дел од земјата и граничи со Еквадор на север и запад, со Ла Либертад на југ и со Лорето и Сан Мартин на исток. Главен административен центар на регионот е Чачапојас.

Амазон
Amazonas
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Координати: 6°13′S 77°51′W / 6.22° ЈГШ; 77.85° ЗГД / -6.22; -77.85
ДржаваПеру
Поделба7 покраини и 83 окрузи
Главен градЧачапојас
Управа
 • ПретседателМигел С. Рејес
Површина
 • Вкупна39.249,13 км2 (1,515,417 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&100000000000023340000002.334 м
Население (2004 проц.)
 • Вкупно443.025
 • Густина0,11/км2 (0,29/ми2)
UBIGEO01
Повикувачки број041
ISO 3166PE-AMA
Главни ресурсикафе, ориз, овошје, дрво
Мреж. местоwww.regionamazonas.gob.pe

Географија

уреди

Регионот Амазон е воглавно покриен со прашуми и планински венци. Шумската зона доминира (72.93%) и се протега северно сè до границата со Еквадор. Планинскиот дел се наоѓа во јужниот дел од регионот и зазема само 27.07% од вкупната површина на регионот.

Долините и висорамнините во шумскиот дел му дале големо географско значење на регионот, но истото значење е зголемено со патните правци кои одат кон брегот, кои патем се пониски од остатокот на земјата. Така на пример, патниот правец Пасо де Поркулја е на надморска височина од 2.144 метри и тој е најнизок патен правец од сите перуански андски патни правци кои се поврзуваат со Пан-американскиот патен систем.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди