Уануко (регион)

Уануко (Huánuco) или Хуануко е регион во централно Перу.[1] Регионот се граничи со регионите Ла Либертад, Сан Мартин, Лорето и Укајали на север, со Укајали на исток, со Паско на југ и со Лима и Анкаш на запад. Главен град на регионот е градот Уануко.

Уануко
Huánuco
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба11 покраини и 76 окрузи
Најголем градУануко
Главен градУануко
Управа
 • ПретседателХорхе Еспиноза Егоавил
Површина
 • Вкупна36.848,85 км2 (1,422,742 ми2)
Најг. вис.&100000000000038390000003.839 м
Најм. вис.&10000000000000167000000167 м
Население (попис од)
 • Вкупно730.871
 • Густина0,20/км2 (0,51/ми2)
UBIGEO10
Повикувачки број062
ISO 3166PE-HUC
Главни ресурси-
Индекс на сиромаштија78.9%
Процент од БНП на Перу1%
Мреж. местоwww.regionhuanuco.gob.pe


Административна поделбаУреди

 
Карта на регионот Уануко.

Регионот е составен од единаесет покраини, кои пак се составени од 75 окрузи. Во прилог следуваат покраините на регионот со главните градови.

НаводиУреди

  1. Official website of INEI

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 8°21′47″S 76°18′56″W / 8.36306° ЈГШ; 76.31556° ЗГД / -8.36306; -76.31556