Гран Чиму (покраина)

Гран Чиму е една од дванаесетте покраини на регионот Ла Либертад. Главен град на покраината е Каскас.

Гран Чиму
Gran Chímu
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Ла Либертад
Главен градКаскас
Управа
 • ГрадоначалникХоел Давид Дијаз Веласкес (2007)
Површина
 • Вкупна1.284,77 км2 (49,605 ми2)
Население
 • Вкупно30.526
UBIGEO1311

Административна поделба уреди

Покраината е поделена на четири округа:

Поврзано уреди