Боливар (покраина во Перу)

Боливар е покраина во Перу во регионот Ла Либертад. Оваа е една од дванаесетте покраини на регионот и главен град на покраината е Бамбамарка.

Боливар
Bolívar
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Ла Либертад
Главен градБамбамарка
Управа
 • ГрадоначалникКарлос Алберто Пече Кињонес
Површина
 • Вкупна1.718,86 км2 (66,366 ми2)
Надм. вис.&100000000000035250000003.525 м
Население
 • Вкупно17.550
UBIGEO1303

Административна поделба уреди

Покраината е поделена на шест окрузи.

Поврзано уреди