Ламбајеке (регион)

Ламбајеке (Lambayeque) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во северозападниот дел од земјата и истиот е познат по богатото културно наследство на старите цивилизации Чиму и Моче. Името на регионот не е од шпанско потекло, туку од пред периодот на Инките, поточно од Сиканската цивилизација. Главен град на регионот е Чиклајо.

Ламбајеке
Lambayeque
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба3 покраини и 38 окрузи
Главен градЧиклајо
Управа
 • ПретседателНери Ени Салдарига де Крол
Површина
 • Вкупна14.231,3 км2 (54,947 ми2)
Најг. вис.&100000000000030780000003.078 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (попис од)
 • Вкупно1.091.535
 • Густина7,7/км2 (20/ми2)
UBIGEO14
Повикувачки број074
ISO 3166PE-LAM
Главни ресурсиориз, шеќер и овошје.
Индекс на сиромаштија30%
Процент од БНП на Перу3.89%
Мреж. местоwww.regionlambayeque.gob.pe

Потекло на поимот уреди

Името Ламбајеке (Lambayeque) е всушност шпански изговор на богот Јампелек (Yampellec), за кој се верува дека бил чествуван од првиот крал на Ламбајеке - Најмлап.

Административна поделба уреди

 
Карта на регионот Ламбајеке.

Регионот е составен од три покраини, кои пак се поделени на 38 окрузи. Покраините со главните градови се:

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди