Лауинген (герм. Lauingen) — град во округот Дилинген во Баварија, Германија. Сместен е на левиот брег на реката Дунав, 5 км западно од Дилинген и 37 км североисточно од Улм. Населението брои 10.736 жители.

Лауинген
Улица во градот
Улица во градот
Грб на Лауинген
Лауинген is located in Германија
Лауинген
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Швабија
Округ Дилинген
Градоначалник Волфганг Шенк (СДП)
Основни податоци
Површина 44,39 км2
Надм. височина 439 м
Население 11.060 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 249 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DLG
Пошт. бр. 89415
Повик. бр. 09072
Портал www.lauingen.de
Местоположба на град Лауинген во рамките на округот Дилинген
Карта
Координати 48°34′N 10°26′E / 48.567° N; 10.433° E / 48.567; 10.433Координати: 48°34′N 10°26′E / 48.567° N; 10.433° E / 48.567; 10.433

Во градот е роден прочуениот теолог Св. Алберт Велики (1193/1206 – 1280)

Збратимени градовиУреди

Лауинген е збратимен со:

НаводиУреди

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. 31 декември 2019. (германски)